Nauka sterowania u dalmatyńskich wybrzeży

Pewnym osobom nie wystarczy zwykły pobyt na statku, oni chcieliby mieć nad nim kontrolę lub pływać samemu żaglówkami. Wtedy mogą powiedzieć, że odbyli prawdziwy rejs.Tłumy turystów co roku spieszy do Chorwacji. Z tego powodu wiele osób chciałoby potrafić sterować jachtem właśnie w pobliżu tego kraju. Czasami uda się znaleźć rejsy turystyczne, które stanowią połączenie walorów turystycznych oraz elementów szkoleniowych. Z reguły każdy uczestnik przechodzi szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i poznaje zasady dobrej praktyki morskiej.
Chorwacja ma bardzo urozmaicone, a także wyjątkowe w skali świata wybrzeże. Charakteryzuje się licznymi podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej. Na terenie kraju znajduje się 1185 wysp i wysepek, z czego 66 jest zamieszkanych. Chorwacja ma ponad 5800 km linii brzegowej, z czego ok. 4 000 stanowią wyspy, resztę tworzą głównie urwiska. Natomiast woda przy chorwackim wybrzeżu słynie ze swej przejrzystości.

Mnóstwo wysp i urwiska mogą stanowić problem w trakcie nauki żeglarstwa. Jednak są też pewne ułatwienia, Morze Adriatyckie jest wyjątkowo spokojne. W lecie bardzo trudno natrafić na silne fale uniemożliwiające pływanie, więc sterowanie statkiem po takim morzu może być niezwykle proste.Fale Adriatyku osiągają zwykle wysokość od 0,5 do 1,5m. Bardzo rzadko wzrastają do 5 metrów. Jednak czasami mogą stanowić zagrożenie dla mniejszych łodzi. Morze jest najpłytsze w okolicach Istrii, gdzie maksymalna głębokość osiąga jedynie 50m. Od Puli dno morza nieco się obniża, tworząc długie i wąskie wgłębienie, biegnące od wyspy Žirje w kierunku Włoch, które nosi nazwę Jabučka Kotlina. Maksymalna głębokość osiąga 240m.
Celem rejsów stażowych jest przygotowanie uczestników do do samodzielnego prowadzenia jachtu na zbliżonym nautycznie akwenie. Dlatego rejsy u wybrzeży Chorwacji przeznaczone są dla osób, które w przyszłości chciałyby sterować łodziami po spokojnych wodach z dużą ilością wysp i urwisk. Podczas nauki żeglarstwa staż jest niezbędny. Tylko w ten sposób uda nam się odpowiednio przygotować do prowadzenia statku.