Hej, wielbiciele japońskich kreskówek, fantastycznej mangi, komiksów i filmów! Mamy dla Was niezły rarytas – wakacyjny konwent otaku! Wystarczy dokonać zapisu i opłacić pobyt, aby przez 11 dni cieszyć się mangowym szaleństwem, poznawać innych otaku, rozwinąć swoje zainteresowania i wypocząć aktywnie w bardzo różnorodny sposób. Oto wakacyjny przebój – obóz anime i manga.
Dla kogo jest obóz anime i manga?
Oferty na rynku są różne, ale najczęściej obozy kierowane są do grupy wiekowej 11-16 lat. To wśód nastolatków jest najwięcej fanów mangi, komiksów, japońskich filmów. To dzieci w tym wieku najczęściej zaczynają swoją przygodę z Japonią, jej sztuką, kulturą, ciekawostkami. Obóz anime i manga może być miejscem, gdzie młodzież świetnie rozbuduje swoje zainteresowania, między innymi przez kontakty z rówieśnikami, którzy także interesują się mangą. Wielbiciele anime i mangio nazywają siebie otaku – więc to słowo często pojawia się na japońskich konwentach, obozach i spotkaniach.
Jak zarezerwować?
Wystarczy krótkie zgłoszenie przez internet, aby zapisać się na wyjazd. Wybierz miejscowość, termin i grupę wiekową, a potem prześlij swoje zgłoszenie. Na adres mailowy otrzymasz komplet dokumentów na kolonię. Wyjazd będzie trzeba opłacić w wyznaczonym terminie (zwykle zaliczka w ciągu kilku dni, a potem reszta kwoty miesiąc przed wyjazdem). Zapisując się na obóz, warto zapytać o rówieśników w danej grupie.
Co nas czeka na obozie anime i manga?
Często obóz anime i manga ma w programie wycieczki autokarowe, zabawy terenowe, grupowe animacje, gry sportowe i integracyjne. Jednak codziennie są przede wszystkim zajęcia japonskie, czyli origami, poznawanie kultury i tradycji Japonii, japońskie mity, obyczaje, ciekawostki ze współczesnej Japonii, a także nauka liter i języka, zapoznanie z muzyką japońską, kuchnią czy nawet elementami gospodarki. Jednak lwią część tych obozów stanowi zawsze kultowa manga – a więc japońskie filmy i komiksy będą tu w roli głównej!
Koszt obozu otaku
Obóz anime i manga w lato to koszt około 1800-2000 złotych za turnus trwający 11 dni. Zimą obozy są nieco krótsze i co za tym idzie, tańsze. Czasem do kosztu obozu należy doliczyć dojazd kolonijny lub wycieczki fakultatywne (choć nie w każdej ofercie one są). Pamiętajmy też o kieszonkowym około 80-100 zł. Czasem warto poczekać na okolicznościowe promocje – first minute na jesieni, potem mikołajkowe promocje w grudniu, wielkanocne obniżki czy czerwcowe promocje na dzień dziecka. Na last minute nie zawsze warto czekać, bo po prostu możemy się już nie załapać na wybrany wyjazd, miejsce i turnus. Letni obóz anime i manga sprzedawany jest zazwyczaj od października do czerwca, a zimowy – od września do stycznia. Zimowe obozy otaku często są połączone z nauką jazdy na nartach.
Miejsce wyjazdu
Obóz anime i manga najczęściej organizowany jest nad morzem i nad jeziorami, ale zdarzają się też takie wyjazdy w górach. Kultowe miejsca to Łazy nad morzem, Poronin w Tatrach, Czaplinek nad jeziorem Drawsko czy Mazury. Zwykle w każdej lokalizacji odbywa się wiele turnusów w różnych terminach, więc naprawdę jest z czego wybierać. Nawet w czerwcu jescze zwykle są miejsca na obozy letnie ( https://www.kogis.pl/rodzaje-obozow/anime-i-manga/ ), bo miejsc dla młodych mangowców przygotowano naprawdę sporo.
Czy warto zostać otaku na wakacje?
Z pewnością uczestnictwo w obozie mangowym nie jest dla nikogo stratą czasu. Pasjonaci – wychowawcy przekazują swoją wiedzę młodym uczestnikom, a rówieśnicy – otaku dzielą się swoimi doświadczeniami, pomysłami, czy nowymi trendami. Wszyscy dużo się uczą, bo zawsze zgłębianie jakiegoś tematu jest dla młodzieży rozwijające. I nawet, gdy Japonia nie będzie przedmiotem studiów, życiowej pasji czy celem podróży, to i tak w uczestnikach obozu anime i manga zdobyta wiedza pozostanie na długo. Lato otaku to rozwój poprzez zabawę, dlatego polecamy wszytskim takie wakacje. Miłego wypoczynku i wspaniałych przygód z anime i mangą!