Rodzaje i zastosowanie betonu

Aged concrete wall

Aged concrete wall

Beton należy do podstawowych materiałów budowlanych, dlatego nie może go zabraknąć na żadnym placu przeznaczonym do budowy.  Beton powstaje przez zmieszanie ze sobą cementu, grubego i drobnego kruszywa, a także wody. W zależności od dobranych proporcji, marki cementu wykorzystanego w mieszance, a także rodzaju kruszywa, można uzyskać beton o różnych właściwościach. 

Rodzaje betonu ze względu na gęstość

Beton zwykły

Ciężar objętościowy tego betonu wynosi od 2000 do 2200 kg/m3 oraz od 2200 do 2600 kg/m3. Beton zwykły wykonywany jest w połączeniu z kruszywami porowatymi, takimi jak keramzyt. Lżejszy beton ten bardzo dobrze nadaje się do wytwarzania pustaków ściennych, stropowych, a także elementów, które wymagają zwiększonej izolacyjności cieplnej. Z kolei ten cięższy beton wykonywany jest z kruszyw naturalnych takich jak żwir czy piasek. Wykorzystuje się go w budowie elementów konstrukcyjnych żelbetowych oraz betonowych. Warto również wiedzieć, że tego typu beton ma tendencję do pękania i rozwarstwiania się po stwardnieniu.

Beton lekki

Beton lekki ten ma ciężar objętościowy od 800 do 2000 kg/m3,  tworzony jest z lekkich kruszyw, takich jak pumeks, tuf wulkaniczny czy wapienie. Stosowany jest przy wykonywaniu elementów drobnowymiarowych, czyli średniowymiarowych elementów ściennych i stropowych a także bloczków ściennych. Beton lekki nadaje się także jako warstwa wyrównawcza oraz podkładowa.

Beton ciężki

Beton ciężki ma gęstość większą niż 2600 kg/m3, powstaje przy wykorzystaniu specjalnych kruszyw, przede wszystkim manganowych oraz stalowych. Jest przede wszystkim wykorzystywany jako osłona biologiczna przed promieniowaniem jonizującym, stosuje się go głównie w szpitalach, zbiornikach na odpady radioaktywne, czy w elektrowniach atomowych.

Rodzaje betonu ze względu na skład

Beton płukany

W tym rodzaju betonu kruszywo wystaje z mieszanki, przez co tworzy się bardzo oryginalny efekt.

Beton siarkowy

Beton siarkowy jest dodatkowo wzbogacony o siarkę, cechuje się bardzo dużą odpornością na działanie kwasów, z kolei suchy beton jest praktycznie pozbawiony jakiejkolwiek wody.

Beton stemplowany

Ciekawym rozwiązaniem jest także beton stemplowany, faktura oraz wygląd nadawane jest przez wykorzystanie specjalnych stempli z tworzyw sztucznych, a także przez dodanie różnego rodzaju pigmentu i posypki. Właśnie w ten sposób może on imitować kamień naturalny, drewno, kostkę brukową czy cegłę.

Obecnie na rynku budowlanym można znaleźć mnóstwo firm, które specjalizują się w produkcji materiałów budowlanych takich jak beton czy cement. Warto zdecydować się na skorzystanie z usług firm o renomowanej pozycji w branży, a także dużym doświadczeniu. Ogromną rolę w końcowym efekcie budowlanym odgrywać będzie jakość materiału. W kwestii zakupu betonu pod żadnym pozorem nie można kierować się obniżeniem kosztów. Warto zdecydować się na Grupę Górażdże, która jest liderem w krajowej produkcji cementu, a także jednym z największych w kraju producentów betonu towarowego, a także kruszyw – https://www.gorazdze.pl/.