Prywatny detektyw dla każdego

det Zawód prywatnego detektywa jest aktualnie bardzo popularnym zawodem. Niestety jednak jego praca różni się od przedstawianej w różnych serialach kryminalistycznych. W Polsce przywileje detektywa są znacznie ograniczone.

Sprawdzanie i zbieranie informacji

 Prywatny detektyw zajmuje się przede wszystkim zbieraniem i sprawdzaniem informacji. Dlatego tez osoba taka powinna posiadać umiejętność krytycznego myślenia. Powinna być ona w stanie odróżniać prawdziwe informacje, od tych fałszywych, co może doprowadzić ostatecznie do rozwiązania zagadki.(Tapir.pl)

Pomoc policji

 Często również policja współpracuje z detektywami w celu rozwiązania konkretnych spraw. W tym przypadku praca prywatnego detektywa polega na szukaniu tropów, przesłuchiwaniu ludzi i zbieraniu o nich informacji. Często jest tak, że detektyw znacznie lepiej radzi sobie z odnalezieniem konkretnych osób, niż policja. Pomoc taka jest więc bardzo przydatna.

Udowadnianie przewinień

Często prywatny detektyw jest zatrudniany w celu udowodnienia jakiś przewinień, a tym samym zbierania dowodów, które ostatecznie można wykorzystać w sądzie. Przykładem takich spraw jest udowodnienie zdrady jednemu ze współmałżonków, dzięki czemu podział majątku przy rozwodzie może stać się bardziej atrakcyjny dla drugiej osoby.

 Podsumowując można powiedzieć, że detektyw pracuje albo na własną rękę, albo pomaga w rozwiązywaniu spraw policji. Warto jednak pamiętać o tym, że jego uprawnienia są ograniczone. Może on jedynie zajmować się gromadzeniem i sprawdzaniem informacji. Nie może on posiadać broni palnej, chyba że uzyska pozwolenie na jej posiadanie. Może on przesłuchiwać określone osoby, albo zakładać podsłuch. Ostatecznie jednak informacje przez niego uzyskane nie mogą być przekazywane osobom trzecim. Mogą one być jedynie wykorzystywane w sądzie za zgodą prokuratora. Za złamanie jakichkolwiek zasad w związku z pracą w zawodzie prywatnego detektywa, można stracić nie tylko uprawnienia, ale również ponieść konsekwencje karne w postaci grzywny albo więzienia.