Miody, bogactwo ich gatunków i odmian

miNie jest tajemnicą, że od niepamiętnych czasach miód odgrywał ważną rolę w diecie człowieka. Już w starożytności był stosowany jako przyprawa słodząca, a także lekarstwo na różnego rodzaju dolegliwości. Miód nazywany był płynnym złotem, a o krainach powszechnie uznawanych za pełne dobrobytu i szczęścia swoich mieszkańców mówiono, że są mlekiem i miodem płynące.

Bogactwo wartości odżywczych i makroelementów, stawia miód w szeregu naturalnych specyfików, które w wysoki stopniu poprawiają stan zdrowia człowieka i dbają o jego ogólną jakość. Ważną cechą miodu jako takiego jest fakt, że istnieją różne jego gatunki, o których mogliśmy nawet nie słyszeć, ponieważ występują tylko lokalnie w miejscach, gdzie kwitną danego rodzaju rośliny i kwiaty. My, mieszkańcy Europy Środkowowschodniej, przyzwyczajeni jesteśmy do miodów z roślin miododajnych, które występują powszechnie w naszej strefie klimatycznej. Dlatego znamy i przeważnie spożywamy miody nektarowe z takich roślin jak na przykład rzepak, lipa, gryka czy koniczyna oraz odmiany miodów wielokwiatowych. A także spadziowe miody, które najczęściej pochodzą ze spadzi drzew iglastych i liściastych. W krajach, w których rosną bardziej egzotyczne rośliny, powstają miody, które nam wydają się bardziej niezwykłe i oryginalna, a czasami nawet dziwne.

Dlatego też wielu z nas może nie wiedzieć, że miód może być wytwarzany z kaktusa, awokado, pomarańczy czy drzewa laurowego, znane są także miody z kawy, eukaliptusa czy koleandry. Obecnie furorę w Polsce robi miód z manuka, pochodzący z roślin występujących lokalnie jedynie w Australii i Nowej Zelandii. Praktycznie każda odmiana miodu posiada właściwości lecznicze i profilaktyczne. Różnią się one natomiast między sobą, w zależności od tego z jakiego rodzaju nektaru został miód wytworzony, dokładnymi właściwościami. Jedne są dobre na przeziębienie i ogólne utrzymanie wysokiej odporności organizmu na wszelkiego rodzaju bakterie i mikroby, natomiast inne pomagają w regulacji procesów trawienia, koją nerwy, zwalczają bezsenność bądź wpływają korzystnie na układy sercowo – naczyniowe czy oddechowe. Wachlarz zastosowań miodu jest tak szeroki, że czasami trudno jest dokładnie określić wszystkie korzyści płynące ze spożywania miodu. Miód należy do tego rodzaju naturalnych substancji leczniczych, które mają silne działanie antybakteryjne i przeciwbakteryjne. Miód wykazuje również silne działanie przeciwutleniające, co może w znacznym stopniu wydłużyć nam życie. Włączenie miodu do codziennej diety ma praktycznie same zalety. Tym większe jeśli miodem całkowicie zastąpimy szkodliwy i praktycznie zupełnie bezwartościowy cukier. Dodatkowo miód pod względem budowy chemicznej zalicza się do cukrów prostych, ponieważ składa się z fruktozy i glukozy, która jest praktycznie natychmiastowo wchłaniana z układu pokarmowego do krwi. Fakt ten zawdzięczamy pszczołom, które w trakcie procesu przekształcania nektaru w miód, rozkładają sacharozę na cukry proste, lepiej przyswajalne przez organizm. Miód jest świetnym dodatkiem nie tylko od herbaty, kawy czy deserów, ale także znajduje szerokie zastosowanie jako przyprawa do różnego rodzaju dań. Jak widać jest to niezwykle wartościowa i uniwersalna substancja, a co najważniejsze zdrowa i naturalna.

Więcej informacji : http://www.tomekmiodek.pl/miod-pszczeli