Metale szlachetne – kilka ciekawostek

zl Temat metali szlachetnych jest naprawdę obszernym tematem, dlatego zanim się za niego zabierzemy trzeba sobie przede wszystkim wyjaśnić ten termin. Co to jest tak naprawdę metal szlachetny? Są to metale, które dzięki swoim właściwością nie mają zdolności do wypierania wodoru z kwasu. Wśród nich możemy wyróżnić naprawdę wiele metali jak chociażby srebro, złoto czy też platynę. Posiadają olbrzymią odporność na korozję. Czy kiedykolwiek widzieliśmy złoto pokryte korozjom? To zjawisko zawdzięcza między innymi swoim niezwykłym właściwościom. Dlatego kosztowności są wyrabiane ze złota, srebra czy też platyny.

O właściwościach poszczególnych metali szlachetnych można pisać godzinami, dlatego wymieńmy sobie kilka tych podstawowych. Złoto w przyrodzie nie występuje w takiej postaci w jakiej jest wyrabiane, tylko w postaci piasku. Co najciekawsze jest metalem miękkim, przez co może być obrabianym plastycznie. Platyna z kolei jest najdroższym materiałem, przewyższa złoto. Dlatego w branży chociażby muzycznej platynowe płyty są dużo ważniejsze od tych złotych. Warto sobie powiedzieć, że platyna jest bardzo dobrym katalizatorem. Kolejną ciekawostką jest to, że mniejsze metale szlachetne są wypierane z roztworu przez te większe. Dajmy inny przykład: kiedy zanurzymy kawałek metalu, chociażby krótki odcinek drutu w roztworze soli miedziowej zauważymy osadzające się na drucie kawałeczki miedzi. Metale szlachetne w przyrodzie pełnią naprawdę olbrzymią rolę, dlatego warto poznać ich poszczególne własności.

W szkole średniej można się wiele nauczyć z chemii na temat metali szlachetnych. O ich licznych właściwościach można się rozpisywać w nieskończoność. Najdroższym metalem szlachetnym jest platyna, którą można obrabiać zarówno na gorąco jak i na zimno. Z kolei złoto tylko w obróbce na gorąco. W dawnych czasach stosowano różne obróbki chociażby złota ze srebrem, który zyskał nazwę as. Miedź była dobrze znana w Egipcie, z której wyrabiano większą część przedmiotów. Kiedyś wyroby z platyny były pokrywane złotem i były sprzedawane jako złoto. Kiedyś ludzie nie uważali platynę, za wartościowy metal szlachetny. Dziś jest zupełnie inaczej.

Więcej znajdziesz na – Skup złomu, metali kolorowych · Stellmet