Jakich maszyn używa się na liniach produkcyjnych?

tyyyyyyyKiedy używamy różnych typów towarów, często zastanawiamy się, w jaki sposób zostały wyprodukowane. Warto wiedzieć w tej sytuacji o motoreduktorach, czyli maszynach reprezentowanych na prawie każdej linii produkcyjnej.

Motoreduktor jest nierozerwalną, zintegrowaną kombinacją napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną, a nawet z dodatkowymi urządzeniami, takimi jak sprzęgła czy hamulce. Kompaktowa konstrukcja pozwala maszynie zajmować mniej miejsca niż zwykły rozproszony system napędowy. Maszyna ta zastępuje konwencjonalne systemy napędowe, które zazwyczaj składają się z silnika, przekładni, sprzęgieł, które znajdują się w jednej obudowie lub w kilku trwale połączonych segmentach.

Motoreduktory można podzielić w zależności od rodzaju zastosowania przekładni przy ostatnim przełożeniu. Najczęściej spotykane motoreduktory to śrubowe, płaskie, stożkowe, ślimakowe i planetarne. Motoreduktory o wysokim poziomie mocy i jednocześnie wysokim przełożeniu skrzyni biegów mogą osiągać duże rozmiary, dlatego lepiej jest używać konwencjonalnego, tzn. rozproszonego układu napędowego. Jest to największa wada motoreduktorów. Na liniach produkcyjnych w różnych fabrykach wykorzystuje się również inne maszyny. Jednym z najpopularniejszych sposobów transportu dowolnego materiału jest zastosowanie przenośników taśmowych. Warto wiedzieć, że przenośniki taśmowe są dostosowane do prawie każdej wielkości ładunku i jednocześnie tworzą stosunkowo niskie koszty swojego działania, a jednocześnie bardzo ułatwiają pracę. W zależności od preferencji klienta dostępne są modele z zasłonami bocznymi lub uchwytami. Dzięki tym elementom mogą być stosowane zarówno w transporcie poziomym, jak i ukośnym. Takie przenośniki taśmowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, jak również bywają wykorzystywane w takich miejscach, jak sortownie i magazyny. Ze względu na ich wszechstronność, mogą być stosowane jako samodzielne jednostki, jak również pojedyncze elementy linii montażowej. Przenośnik taśmowy może być wykonany ze stali malowanej proszkowo, stali kwasoodpornej lub aluminium.