Jak radzić sobie z alergią na kurz?

Image3Kurz otacza nas zewsząd. Osiada nie tylko na meblach oraz sprzętach elektronicznych, ale również dywanach, narzutach oraz ubraniach. Jednym z następstw jego występowania, poza koniecznością regularnych porządków jest niezwykle uciążliwa alergia na kurz i roztocza, z którą boryka się coraz to większa część społeczeństwa. Co powinniśmy wiedzieć o tej przypadłości oraz w jaki sposób można złagodzić jej objawy?

Alergia na kurz i jej przyczyny

Na kurz składają się przede wszystkim roztocza, czyli maleńkie pajęczaki niedostrzegalne gołym okiem, a także sierść zwierząt domowych, elementy złuszczonego naskórka, zarodniki pleśni oraz włókna materiałów. Sam kurz nie powoduje uczelnia, albowiem alergenami są w tym przypadku właśnie odchody lub części ciała znajdujących się w nim roztoczy. Obecne w nich białko powoduje u alergików dokuczliwe dolegliwości skórne, oczne oraz choroby górnych dróg oddechowych. Do tej pory udało się sklasyfikować oraz rozpoznać ok. 5000 różnych gatunków roztoczy, w tym gatunki Dermatophagoides farinaeDermatophagoides pteronyssinus, znajdujące właśnie się w kurzu.

Roztocza lubią wysokie temperatury oraz wilgotność, dlatego też w okresie grzewczym, czyli jesienią i zimą naturalnie zwiększa się ich liczebność, a alergia ulega nasileniu. Ich obecność w naszych domach jest niezliczona, dlatego też całkowite pozbycie się roztoczy, mimo regularnych i dokładnych porządków nie jest możliwe.

Roztocza znajdziemy przede wszystkim na:

  • dywanach,
  • zasłonach,
  • firankach,
  • pościelach,
  • łóżkach,
  • materacach,
  • zabawkach pluszowych,
  • tapicerkach,
  • wykładzinach.

Jak rozpoznać alergię na kurz?

Najbardziej charakterystycznym objawem alergii na kurz i roztocza jest wodnisty katar, który uaktywnia się rano, co jest związane z ogromnymi ilościami roztoczy bytujących w naszych łóżkach, materacach i pościelach. Ponadto nieżytowi z nosa może towarzyszyć suchy kaszel, podrażnione i zaczerwienione oczy, duszności oraz swędząca wysypka.

Aby przekonać się, czy alergia na kurz dotyczy także Ciebie, zwróć uwagę, czy powyższe objawy są związane z konkretnym miejscem (np. sypialnią) oraz czy towarzyszą Ci zaraz po przebudzeniu się. Ponadto, pomocne może okazać się także zrobienie porządków w mieszkaniu (wymiana pościeli, pranie dywanów, odświeżanie garderoby). Jeśli podczas tych czynności dopadnie Cię katar, suchość w ustach, pieczenie, swędzenie skóry lub łzawienie oczu, najpewniej są to oznaki uczulenia na roztocza.

Walka z alergią na kurz i roztocza

Alergia na kurz jest bez wątpienia dolegliwością bardzo uciążliwą, która może znacząco wpłynąć na komfort naszego życia, dlatego też pod żadnym pozorem nie powinna być przez nas bagatelizowana.

  • W przypadku wystąpienia alergii na kurz, pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać jest pozbycie się alergenu. Niestety, wymaga to od nas nie lada pracy oraz systematyczności, a mimo tego efekty i tak mogą nie okazać się w 100% zadowalające. W miarę możliwości warto zatem usunąć z mieszkania zbędne dywany, narzuty, firany czy zasłony, będące siedliskiem roztoczy.
  • Bardzo ważne są również regularne porządki, częste przecieranie kurzu gromadzącego się na półkach i szafkach jak i zmienianie pościeli. Zaleca się pranie w temperaturze powyżej 55 stopni Celcjusza, ponieważ właśnie wtedy roztocza zostają skutecznie usunięte.
  • Roztocza preferują wysokie temperatury i wilgotność, a zatem zadbajmy, aby w naszych pomieszczeniach temperatura wynosiła średnio 20-21 stopni Celcjusza, a wilgotność powietrza utrzymywała się poniżej 50%, zwłaszcza w sypialni. W utrzymaniu odpowiednich warunków pomoże oczywiście termometr, wilgotnościomierz, a także oczyszczacz powietrza.
  • Pamiętaj, aby codziennie wietrzyć pomieszczenia, przynajmniej raz w ciągu dnia.
  • Przy niskich temperaturach warto wystawiać do wietrzenia także pościel oraz inne tekstylia, na których osiadają się roztocza. Mroźne temperatury doskonale eliminują te szkodniki.

Alergia na kurz: https://allergoff.pl/artykuly/alergia-na-kurz-i-roztocza-czy-to-epidemia-xxi-wieku/