Jak najszybciej i najskuteczniej samodzielnie wyczyścić tapicerkę samochodową

tapicerka_samochodowa_czyszczenie

Jak najszybciej i najskuteczniej wyczyścić tapicerkę samochodową
Utrzymywanie czystości wnętrza samochodu jest równie ważne, jak utrzymywanie jego porządku na zewnątrz. Kiedy przebywasz wewnątrz swojego pojazdu, kiedy jeździsz samochodem, zarówno dla zdrowia, jak i spokoju własnego dbasz o czystość wnętrza pojazdu. Na szczęście czyszczenie tapicerki może być proste dzięki różnorodnym technikom i specyficznym produktom czyszczącym dostosowanym do wymagającej tapicerki pojazdów.
Poniżej szereg porad, które nieco ułatwią tą czynność.
Przetestuj odplamiacz przed użyciem. Nie chcesz, aby zmywacz zrujnował Twoją tapicerkę, więc przed użyciem należy sprawdzić wszelkie środki do usuwania plam na niewidocznym miejscu.
W przypadku uporczywych plam na skórzanej tapicerce, należy wstępnie wypolerować skórę za pomocą odżywki skórzanej. Następnie nałóż na plamę środek do usuwania plam ze skóry i wmasuj. Pozwól mu działać przez około 30 sekund i zetrzyj odplamiacz.
Usuń plamy z atramentu. W przypadku plam z atramentu użyj lakieru do włosów lub alkoholu  zmieszanego z wodą. Spryskaj lakier do włosów na plamie i ostrożnie wymieszaj wilgotną, czystą szmatką, aby uniknąć rozprowadzania atramentu lub pozostawienia go na tapicerce.
Usuń  tłuste plamy. W przypadku tłuszczu lub tłustych plam, takich jak szminka lub tłuszcz spożywczy, stosuj  rozcieńczalnik do lakieru i bawełnianą szmatkę. Wlej odrobinę rozcieńczalnika do kubka i dodaj równą ilość wody. Zanurz bawełniany materiał w kubku i wmasuj go w plamę. Posyp plamę solą lub mąką kukurydzianą i pozostaw na noc. Odkurz następnego dnia tę część tapicerki. Pamiętaj o przetestowaniu rozcieńczalnika na tapicerce, aby upewnić się, że nie plami lub nie niszczy materiału.
Usuń plamy z kawy. Jeśli zdarzy ci się rozlać kawę, rozcieńcz  ją najpierw zimną wodą i osusz papierowym ręcznikiem. Nałóż środek do czyszczenia szkła i pozostawić na 5 minut. Wyczyść j ponownie papierowym ręcznikiem. Zawsze usuwaj plamy. Nigdy nie szoruj ich, aby nie zostały dodatkowo wbite w tapicerkę Twojego pojazdu. Jeśli kawa jest nadal widoczna, wytrzyj tapicerkę płynem do mycia naczyń i spłucz ciepłą wodą. Ponownie osusz zabrudzony obszar za pomocą papierowych ręczników. Wysusz  za pomocą suszarki do włosów. Trzymaj suszarkę przynajmniej kilka centymetrów od brudnego miejsca, aby nie przypalić tapicerki.
Usuń plamy z wymiocin. Jeśli ktoś podczas jazdy pojazdem zwymiotował na siedzenie lub podłogę, należy  oczyścić to miejsce tak szybko, jak to możliwe, aby nie przedostało się w głąb tapicerki. Zetrzyj nadmiar wymiocin i rozcieńcz plamę zimną wodą. Umyć obszar łagodnym mydłem i ciepłą wodą. Następnie zneutralizuj plamę, wylewając niewielką ilość sody  na szmatkę. Alternatywnie możesz użyć pasty z mieszaniny sody oczyszczonej i wody. Soda oczyszczająca pomoże również wchłonąć nieprzyjemny zapach.
Usuń plamy krwi. Krew może być trudną do usunięcia plamą. Nie używaj gorącej wody ani mydła, ponieważ spowoduje to zaplamienie. Namocz szmatkę w zimnej wodzie i umieść ją delikatnie na plamie krwi. Opłucz szmatkę w zimnej wodzie i ponownie wymieszaj, aż plama zniknie.
Użyj domowego uniwersalnego środka do czyszczenia tapicerki. Nie musisz wydawać dużo pieniędzy na komercyjne środki czyszczące, aby skutecznie oczyścić tapicerkę. Zamiast tego przygotuj własny środek czyszczący z użyciem naturalnych składników. Zmieszaj 1 część wody z 1 częścią płynu do mycia naczyń w wiadrze lub dzbanku. Wymieszaj i włóż do butelki z rozpylaczem. Spryskaj mieszaninę na tapicerkę, trzymając butelkę w odległości około 6-8 cali. Pocieraj tapicerkę delikatnie miękką szczotką. Opłucz obszar ciepłą wodą za pomocą czystej szmatki. Często spłukuj szmatkę. Pracuj na jednym miejscu lub obszarze jednocześnie. Dokładnie przepłucz każdy obszar przed przejściem do następnego obszaru. Użyj szmatki z mikrofibry, aby osuszyć obszar.

Znajdziesz więcej szczegółów dotyczących czyszczenia tapicerki pod tym linkiem:

Pranie tapicerki

Lub czytaj podobny artykuł:

Gdzie przeprowadzić dokładne mycie samochodu w Katowicach?