Dywany perskie – wielki powrót?

persDywany perskie były niezwykle modne jakiś czas temu. Obecnie przeżywają one swój renesans. Ta ciężka tkanina pochodzi z obszaru Persji. Zazwyczaj posiada piękne motywy kwiatowe oraz zwierzęce. Dywan perski to tkanina wełniana bądź jedwabna. Iran słynie z wytwarzania najpiękniejszych na świecie dywanów. Powstawały one już wcześniej niż w XV wieku. W literaturze i sztuce starożytnej były one opisywane wielokrotnie. Warto wiedzieć, że sześć lat temu sztuka produkcji dywanów perskich została wpisana na listę UNESCO, o czym wie niewielu z nas.

Obecnie możemy podziwiać dywany perskie z XVI wieku, które są całkiem dobrze zachowane. Niestety tych tkanych wcześniej nie zobaczymy już na żywo. Największy rozkwit sztuki tkania dywanów perskich zaobserwowano w latach 1501-1737, czyli wówczas kiedy w Iranie panowali Safawidzi. Produkty te eksportowano wówczas głównie do Indii oraz do krajów europejskich. Z wspomnianych lat ocalało aż 1500 dywanów i ich fragmentów, co świadczy o ich niezwykle wysokiej jakości.

Warto wiedzieć, że pierwszy dywan perski został utkany w III wieku przed naszą erą. Mówiąc czy pisząc o dywanie perskim myślimy przede wszystkim „jakość”. Bowiem produkty te odznaczają się niezwykle wysoką jakością oraz wyjątkowością i bogactwem wzornictwa.

Dywany perskie tkane są dzięki stosowaniu węzłów symetrycznych oraz asymetrycznych. To właśnie dzięki zastosowaniu tego rozwiązaniu wyglądają one oszałamiające. Nazwy poszczególnych dywanów perskich pochodzą od nazw regionów, w których są wytwarzane, na przykład Hamadan czy Sziraz. Dywany perskie możemy podzielić na 17 grup, do których ich zaklasyfikowanie wynika z zastosowanego wzornictwa.
Prawdziwe dywany perskie są bardzo drogie, ale są warte swojej ceny. Według najznamienitszych znawców są one najlepsze jakościowo i są w tym względzie bezkonkurencyjne.

Autor: hurtownia dywanów Teppi