Czy warto kupować nowe mieszkania w Katowicach?

katowice_mieszkanie_nowe

Kolejny poradnik na temat mieszkań w stolicy Górnego Śląska, czyli Katowicach, poświęcimy porównaniu oferty mieszkań starych z drugiej ręki, wobec mieszkań nowych, na nowych dopiero co zbudowanych osiedlach. Sprawdzimy która opcja bardziej się opłaca zarówno finansowo, jak i pod względem standardów mieszkaniowych. Podpowiemy co lepiej wybrać, by mieć pewność że będzie się nam dobrze mieszkało na Śląsku.

Tak więc zacząć należałoby przede wszystkim od pobieżnej charakterystyki rynku mieszkaniowego na Śląsku. Otóż mamy tutaj różne możliwości. Bez wątpienia najbardziej popularny jest w dalszym ciągu rynek wtórny. Na nim znajdziemy między innymi mieszkania w kamienicach śląskich, tak zwanych familokach, a także mieszkania w blokach z wielkiej płyty, które budowany były w czasach PRL. Oczywiście to nie wszystko, bo istnieją również nowe mieszkania. Katowice są jednym z miast, gdzie w ostatnich latach powstała cała masa nowych osiedli deweloperskich i dzięki powyższemu można bez kłopotów znaleźć zupełnie nowe lokum. Trzeba jednak wiedzieć, że za takie mieszkanie należy odpowiednio więcej zapłacić no i oczywiście kupujemy tutaj lokal w tak zwanym „stanie deweloperskim”, co oznacza po prostu stan surowy. W mieszkaniu są gołe ściany, położona jest jedynie podłoga, wstawione są okna i drzwi wejściowe z korytarza. Resztą trzeba samodzielnie wykończyć już według własnych upodobać. Czy to dobrze, czy źle? Są różne zdania na ten temat, oczywiście dostępne na rynku pierwotnym są także mieszkania już gotowe do wejścia, w pełni urządzone, ale tutaj konieczne jest dopłacenie jeszcze większej sumy. Co się bardziej opłaca? O tym już za moment.

Postawmy się teraz w sytuacji osoby, która potencjalnie chce zamieszkać w stolicy Śląska, a więc w Katowicach. Trzeba tutaj jednoznacznie powiedzieć, że wybór jaki przed nami się otwiera nie jest mały i trzeba dobrze przemyśleć całą sytuację, by później nie żałować. Na pewno jeżeli nie mamy zbyt dużych środków, to lepiej będzie kupić mieszkanie w familokach lub w blokach z wielkiej płyty. Mieszkania te są już dzisiaj odremontowane i dzięki temu ich standard jest naprawdę dobry. Nie znajdziemy już też wiele takich lokali czy budynków, gdzie istnieją wspólne toalety na korytarzu, dla wszystkich mieszkańców danej kondygnacji. Ten temat odchodzi do przeszłości. Jeżeli dysponujemy większymi środkami, lub możemy pozwolić sobie na większy kredyt, to bardzo atrakcyjne staną się zapewne dla nas nowe mieszkania. Katowice mają je rozlokowane w rozmaitych miejscach. Pojawiają się bowiem zarówno w samym centrum, gdzie likwidowane były na przykład jakieś fabryki i pozostały po nich niezagospodarowane tereny, jak również na przedmieściach.

Czy łatwo podjąć decyzję co do tego, gdzie warto osiedlić się w Katowicach? Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi będzie to zdecydowanie łatwiejsze niż wcześniej. Jeżeli jednak ktoś wciąż nie jest przekonany do konkretnej opcji, to może warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, kontaktując się na przykład z biurem pośrednictwa sprzedaży nieruchomości.

Zapoznaj się ze szczegółami wchodząc na stronę: https://bardowskiego1.pl/