Aso czy warsztat niezależny?

xc90_galeria_11-1920x1023

Każdy kto dysponuje nowym samochodem nie ma dylematu gdzie go naprawiać. Jest to możliwe tylko w ASO z kilku powodów. Gwarancja, brak dostępności części oraz umiejętności naprawy przez niezależne warsztaty. Jednak co jeśli dysponuje się trochę starszym samochodem, który jednak nie jest wiekowy? Jakie są zalety ASO a jakie warsztatów niezależnych? Warto wszystko dokładnie przemyśleć.

Podstawowe różnicę
Większość kierowców bardzo mocno zastanawia się czy skorzystać z tego rodzaju obsługi. W większości przypadków podstawowe różnice dotyczą posiadanego sprzętu oraz stosowania bardziej nowoczesnego sprzętu. Czasami można spotkać różnice dotyczące umiejętności, jednak w obecnych czasach głównie dotyczy to interpretowania błędów podanych przez komputer oraz bardziej ekskluzywnych marek rzadko spotykanych na naszych drogach.

ASO
Jeśli chodzi o ASO to najczęściej skupiają w swoich szeregach najlepszych specjalistów, którzy na danej konkretnej marce zjedli zęby. Jednak to nie jedyna przewaga ASO. Doskonale szkolą oni swoich pracowników i dbając o ich kompetencję. Dodatkowo w większości ASO mechanicy są oceniani i także im zależy, aby szybko i sprawnie usunąć każdą zgłaszaną im usterkę. W razie konieczności ASO ma dostęp do pełnej wiedzy dealera samochodu i może kontaktować się nawet z inżynierami, którzy są odpowiedzialni za jego tworzenie. Jednak niestety korzystanie z ASO to nie są same zalety. Jeśli omawiamy ten temat należy zwrócić uwagę na koszty. W większości przypadków będą one sporo większe niż te same usługi wykonane w zakładach niezależnych.

Zakład niezależny
Dużo zależy czy zdecydujemy się współpracować z warsztatami sieciowymi należącymi do dużych firm czy też warsztatami działającymi bez współpracy z nikim. Jeśli chodzi o to pierwsze rozwiązanie to w większości przypadków jakość usług nie odbiega od tych wykonywanych w ASO. Tego rodzaju serwisy ściśle współpracują z dealerami konkretnych samochodów co sprawia, że ich pracownicy również biorą udział w szkoleniach. Jest tak na przykład w przypadku Volvo ASO. Dodatkowo przewagą tego rodzaju stacji nad pozostałymi warsztatami jest wyposażenie. Zakłady mechaniczne, które są niezrzeszone w sieciach mają większe trudności w zakupie nowoczesnego sprzętu (zwłaszcza komputera) oraz dostępu do szkoleń. Wiedza tego rodzaju specjalistów oparta jest na doświadczeniu. Jest to ważna cecha jednak w przypadku najnowocześniejszych samochodów może nie być wystarczająca. W przypadku starszych aut owszem, doświadczenie wystarczy. Inaczej tylko szkolenia.

Przeczytaj także artykuł dotyczący serwisu volvo

Dobry volvo serwis umożliwi dłuższą eksploatację auta.